لینونوم

چهارشنبه سوری مبارک
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:49 | بازدید : 1227 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

چهار شنبه سوري يكي از جشنهاي بهاری است كه ايرانيان پيش از رسيدن نوروز بر گزار می كنند و به اين ترتيب به استقبال بهار و سال نو می روند

 آجیل چهارشنبه سوری:
 از هفت مغز و میوه خشكك {پسته، بادام، سنجد، كشمش، گردو، برگه هلو، انجیر}، به نماد هفت امشاسپندان درست شده و آن را در سفره چهارشنبه سوری می گذارند تا همه‌ی خانواده برای شگون و تندرستی از آن بخورند.

کوزه شکستن:
درون کوزه کهنه سال پیشین كمی آب می ریزند و آنرا از بالای بام به زمین می اندازند زیرا می گویند که فروَهران از کوزه نو دیدن خواهند کرد و آب پاشیده شده، نشان روشنایی در خانه است.

كفچه (قاشق) زنی:
آیین كفچه زنی كم و بیش در همه‌ی شهر‌های ایران بزرگ برگزار می شود. بدین گونه است که مردم و گاهی کودکان کاسه و كفچه را به هم کوبیده و در پشت در پنهان می شوند و(صاحبخانه) تخم مرغ یا پیشكشی درون کاسه می گذارد. كفچه زنان چه مرد چه زن بیشتر خود را با چادر می پوشانند.
كفچه زنی نماد پذیرایی از فروَهر‌ان است زیرا كه كفچه و كاسه مسین نشانه‌ خوراك و خوردن بود.


شال اندازی:
در آیین شال اندازی جوانان از روی بام خانه همسایگان و خویشان یا نامزدشان، شال خود را از روی روزنه‌ هیمه سوز (شومینه) پایین می کنند و مانپد (صاحبخانه) یا دختران در گوشه آن شال شیرینی و تخمه می پیچند.

شگون (فال) گوش:
آیین شگون بیشتر برای كسانی است كه آرزویی دارند
 آنان سر چهار راهی كه نماد گذار از دشواری ها بود می‌ایستادند و كلیدی را كه نماد گشایش بود، زیر پا می‌گذاشتند و آرزویی می‌كردند و به گوش می‌ایستادند و گفت و گوی نخستین رهگذر را پاسخ به آرزوی خود می‌دانستند.
 بدرستی آنان از فروَهر‌ان می‌خواستند كه گره كارشان را با كلیدی كه زیر پا داشتند، بگشایند.

چهل رشته:
در بدخشان و اپاختر (شمال) افغانستان دختران موی سر خود را به چهل رشته بخش می كنند و آن را می بافند و در ته رشته موها تـَرکه باریكی می بندند تا همه چهل رشته به چینش در کنار یکدیگر جای گیرند و هنگام پریدن از روی آتش می گویند "به روی فرخندت گردم، زردی مرا گیر و سرخی ات را بده".

در برخی از ده های درواز بدخشان از شب تا بامداد برگرد آتش می نشینند و پایكوبی می كنند.
جشن چهارشنبه سوری فرخنده باد.


|
امتیاز مطلب : 3
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2


ایام نوروز
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:48 | بازدید : 1630 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

ایام نوروز فرصتی است برای باهم بودن و وقت گذارندن در کنار عزیزان و خانواده، اما متاسفانه این باهم بودن طولانی خود موجب بالا رفتن تنش ها و درگیری میان افراد خانواده می شود

بیایید با خود تعهد کنیم که با انجام ندادن چند رفتار آزاردهنده از بروز چنین تنش هایی تا حد امکان جلوگیری کنیم
 با خود عهد کنیم فقط همین ایام را تحمل کنیم و بعد از آن همان آدم سابق شویم.

یک: در امور یکدیگر دخالت نکنیم
 یکی از اصلی ترین عوامل تنش در این ایام آن است که افراد خانواده دوبه دو در امور یکدیگر دخالت می کنند.
حتی اگر دیدیم دو نفر از اعضای خانواده در حال بحث و گفتگو هستند به هیچ وجه دخالت نکنیم چون این نوع رفتار دامنه ی مشاجرات را گسترده تر می کند.

دوم: سرزنش نکنیم
 فقط این مدت را به خود قول بدهیم که اگر کسی خطایی کرد یا اشتباهی مرتکب شد دست از سرزنش او برداریم و تا بعد از این ایام این عادت را کنار بگذاریم.

سوم:نصیحت نکنیم
 اشتباه بزرگ پدر و مادر ها این است که این فرصت با هم بودن را تبدیل به کلاس های پند درمانی می کنند که به همین سبب بچه ها از بودن در کنار آنها لذت نمی برند و در مواردی موجب مشاجره و دعوا میان افراد خانواده می شود.
فرزند شما با سالها نصیحت تغییر نکرد
 این چند روز هم تغییر نکند اتفاق خاصی نمی افتد.

چهارم: غر نزنیم
 آیا می توانیم فقط پانزده روز غر نزنیم؟
ببینیم می توانیم در این مدت کوتاه به غذا، به مکان مسافرت، به وضعیت جاده ها و .. غر نزنیم؟
غر زدن معمولا جرقه ای است که آتش زیر خاکستر مشاجرات را روشن می کند، مثلا خانوم به وضعیت هتل یا یک رستوران غر می زند و این موجب می شود همسرش تصور کند که کار او را بی ارزش می کند و در نتیجه او نیز دلخور شود و به نحوی دلخوری اش را بروز دهد و موجب اوقات تلخی خانواده گردد.

پنجم: تیکه نیندازیم
 عادت بسیار بد تیکه و کنایه انداختن موجب واکنش های شدید در افراد می شود، اگر دچار این عادت بد هستیم بدان آگاه باشیم و بدانیم با یک کلمه ی تلخ ما حال خوش افراد زیادی خراب می شود، باور کنید اگر دو هفته نیشتر به احساس دیگران وارد نکنیم نمی میریم.

ششم: با حساسیت های دیگران شوخی نکنیم
 شوخی های افراطی و زیاد از حد آغاز گر بسیاری از تنش های خانوادگی است، باور کنید آسمان به زمین نمی آید اگر مدتی شوخی نکنیم یا دست روی نقاط حساس عزیزانمان نگذاریم.

هفتم: کمی خویشتن دار باشیم
با همه آنچه که گفته شد این دو هفته را تمرین کنیم حتی اگر سخن و حرف ناروایی شنیدیم بدان توجه نکنیم و از کنار آن رد شویم، پیش از آنکه واکنش آنی و تند نشان بدهیم به این فکر کنیم که با یک پرخاشگری چگونه موجب برهم خوردن احوال خوش خودمان و دیگران می شویم
 حتی در بدترین حالت ممکن می توانیم در آن لحظه بگوییم که بعد از تعطیلات حسابت را میرسم ولی فعلا از آن گذر می کنم.

اگر موارد ساده ی بالا را رعایت کنیم نه تنها حس خوب بیشتری در این ایام خواهیم داشت که حتی فرصتی برای رشد شخصیتی خود مهیا کرده ایم.
حیف از این فرصت که جز با شادکامی سپری گردد.

نو بهار است در آن کوش که خوشدل باشی
ای بسا گل بدمد باز و تو در گل باشی


|
امتیاز مطلب : 3
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1


چندروز پیش توییتی از یک مادر منتشر شد که منجر به بحث‌های زیادی شد
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:47 | بازدید : 1255 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

چندروز پیش توییتی از یک مادر منتشر شد که منجر به بحث‌های زیادی شد. زن از همسر و پسرش گله کرده بود که در خانه‌داری کمکش نمی کنند و وقتی از پسرش طلب کمک کرده، پسرک از او خواسته تا شرایط این زندگی را بپذیرد و در صورت عدم پذیرش می‌تواند طلاق بگیرد. شاید در نگاه اول من و شما تصور کنیم پسرک او ۷ ساله است و بچه، یا نوجوانی است که پای فیلم‌های جلف نشسته و کمال همسالان بر او اثر گذاشته است‌.

 اما واقعیت این است که پسر این زن ۲۶ ساله است. پسری که در تمام این سال‌ها مادر از او هیچ طلبی نداشته است. وظیفه‌ای را به او نسپرده. جلوی او دولا و راست شده و همیشه در خدمت او بوده است. از کجا در این‌باره مطمئنیم؟ از آنجا که وقتی مردم به زن ( و به غلط ) می‌‌گویند قهر کن، تنبیهش کن، یک هفته برو مسافرت و... زن برای ما می‌نویسد که نمی‌توانم! من همه زندگی‌ام را برای او گذاشته ام.

 منظور زن این است که دلش نمی آید قلب پسر جوانش را بشکند و به او بی‌محلی کند. ما نمی‌دانیم زن چرا این مسیر را انتخاب کرده؟

 آیا او عشق به پسر به جای شوهر را در ادامه مسیر نصف زنان ایران ادامه داده؟

 او همیشه یاد گرفته پسر تاج سر است؟ او به طور کلی تصور می‌کرده باید در خدمت باشد و حالا یک جا بریده؟ آیا او بعد از این همه سال خودش را با زن دیگری مقایسه کرده؟ نمی‌دانیم!

حتی این سوال مطرح است که چرا نمی‌داند مشارکت مرد در امور منزل «کمک» نیست و«همکاری» است. ما ده‌ها و صدها قضاوت می‌توانیم درباره او داشته باشیم و راه‌کارهای غیرعقلانی ارائه دهیم. ما حتی می‌توانیم یک تنه او را مقصر بدانیم که فرزندش را درست تربیت نکرده
و یک «شومبول‌طلا» تحویل جامعه و زن و فرزند آتی پسرک داده است. اما همه ما می دانیم پروسه عشق زن به پسرش، قانون و عرف همراه با مردسالاری، کودکی این مادر، آموزش‌هایی که دیده است و ندیده است و... همه و همه در این پروسه نقش دارند.

کافی است نگاهی به دوروبر خودمان بیندازیم. چند پسر امروزی و تحصیل‌کرده و ضد‌آخوند در کار خانه مشارکت می‌کنند؟
چند نفر از نگاه بالا به پایین به زن و خانه‌داری دست کشیده‌اند؟

 چند مرد را می‌شناسیم که ۳۰۰ بار در روز تعریف می‌‌کنند در کار خانه مشارکت می‌کنند و این اتفاق را دلیلی بر خوبی خودشان می‌دانند؟ همه‌ی ما در خانواده، فامیل و دوستانمان شاهد این دسته از افراد هستیم. خلافش را هم دیده‌ایم.

همین چندشب پیش درباره‌اش نوشتم که در مهمانی کوچکم مهمانم خودش بلند شد و ظرف‌ها را شست و شگفت‌زده‌ام کرد.
داشتم فکر می‌کردم تنها کسانی که می‌توانند چرخه را بشکنند مادران امروز‌ی‌اند.
مادرانی که نیاز دارند برایشان کتاب بخریم.
 برای فرزند مذکر و مونثشان کتاب بخریم و غیرمستقیم در تربیت آن بچه سهیم شویم.

 داشتم به خود شما فکر می‌کردم. مادرید؟ یک‌جایی از کلیشه‌ها به ستوه می‌آیید؟ چرخه را بکشنید. به پسرتان و دختران یاد بدهید خانه داری کنند و تعمیر وسایل را به هردو یاد بدهید.

 به پسرتان بگویید سفره پهن کند. شعر پسرها شیرند را برایش نخوانید. شما خاله و عمو و دایی‌اید؟ برای آن بچه هی ماشین نخرید.
برای آن دخترک هی اجناس صورتی نخرید.
 قربان صدقه پسرتان که ظرف شسته نروید. فدای دخترتان که چیزی را تعمیر کرده نشوید. باور کنید بیست نفرمان این‌کلیشه‌ها را بشکنیم خودش خیلی است. خیلی زیاد.


|
امتیاز مطلب : 2
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1


داستان زندگی
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:47 | بازدید : 1466 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

وقتی شما در زندگی مدام به بن بست می خورید با اینکه دارید زحمت می کشید یه دلیلش کارمای منفی هست که از اجدادتون به شما رسیده. یا کاری در گذشته کردین و حالا باید کارما پس بدین
برای پاکسازی کارما های منفی و یا زمانی که مشکل خاصی دارید و می خواین برای رفع اون اقدام کنید
یک شمع سفید برای صلح
یک شمع سیاه برای رفع انرژی های منفی
یک شمع سبز روشن کنید.

یک چوب دارچین را روی حرارت قرار دهید و زمانی که شروع به تولید دود کرد در محیط حرکت کنید ویا در یکی از نشست های مدیتیشن قرار بگیرید و تکرار کنید :

هر چیزی که در درون من است و باعث اتفاقات اخیر شده‌(هر مشکلی که در حال حاضر دارید)
من مسئولم
 مسئولیت مسئول بودنم را صددرصد میپذیرم.

پاکسازی میکنم هرگونه دیتاها، داده ها، برنامه ها و خاطرات مشترک بین خودم و اطرافیانم....
 و من مسئولیت هرگونه دیتا و خاطرات منفی، رفتارها و افکار منفی که سبب ایجاد مشکلات، در روابط اجتماعی و خانوادگی، روابط عاطفی و همچنین جذب ثروت و فراوانی شده است را قبول میکنم.

 و پاکسازی میکنم تمام این افکار و رفتار و خود را رها میکنم.
تا همگی آزاد و رها بشیم به صفر برگردیم.

متاسفم
لطفا منو ببخش
سپاسگزارم
دوستت دارم

چند بار با تمرکز و حس خوب این جملاتو تکرار کنید.
شمع هارو خاموش کنید و از خداوند تشکر کنید.


|
امتیاز مطلب : 6
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2


در سال 2008
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:42 | بازدید : 1219 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

در ۲۰۰۸، دیوید کارول گیتاریست و موسیقدان وقتی به همراه گروه خود با خطوط هوایی یونایتد عازم شیگاگو بود، با کمال تعجب از پنجره هواپیما دید که متصدیان حمل بار چمدان‌های مسافران را روی نوار حمل بار پرتاب می‌کنند.
وقتی کارول به مقصد رسید دید گیتار ۳۵۰۰ دلاری او در اثر این جابجایی غیراصولی شکسته است. او پس از این اتفاق به شرکت هواپیمایی یونایتد شکایت کرد و علی‌رغم ۹ ماه پیگیری، شرکت هواپیمایی تنها پذیرفت که ۱۲۰۰ دلار بابت تعمیر گیتار به او بپردازد.

جالب این بود که مسئولین شرکت هواپیمایی همین مبلغ را نیز پرداخت نکردند!
دیوید کارول به نشانه اعتراض یک ویدئو موزیک به نام یونایتد گیتارها را می‌شکند (United Breaks Guitar) ساخت و روی شبکه‌های اجتماعی قرار داد. همچنین در واکنش به طرفداران و کاربران تمام اسناد پیگیری‌های گیتار خسارت دیده خود را منتشر ساخت.
این ویدئو در روز اول بیش از یک‌صدهزار بار دیده و دانلود شد و بعد از آن بیش از میلیونها بار در یوتیوب دیده شده است.

در پی این اعتراض خلاقانه، سهام شرکت هواپیمایی یونایتد (United) نزدیک به ۱۰ درصد افت کرد، یعنی حدود ۱۸۰ میلیون دلار از ارزش سهام این شرکت کاسته شد!
علی‌رغم این‌که مدیران این شرکت از کارول عذرخواهی و دلجویی کردند چندسال طول کشید تا زیان وارده شده به اعتبار شرکت جبران شود.
بعد از این واقعه مدیران هواپیمایی یونایتد اعلام کردند که به‌واسطه این پیش‌آمد تغییرات زیادی در بخش خدمات مشتریان ایجاد کرده‌اند.
مشاوران و متخصصان بازاریابی می‌گویند هر مشتری تجربه مثبت یا منفی خود را به طور متوسط با ۸ نفر دیگر – به‌طور مستقیم – در میان می‌گذارد. شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی این فرایند را به‌‌ شکل گسترده‌ای تسریع و تشدید کرده‌اند.

هر مشتری می‌تواند تجربه رضایت یا عدم آن را در زمان کوتاهی حداقل با ۵۰ تا ۱۰۰۰ نفر دیگر به صورت مستند به اشتراک بگذارد. اهمیت خدمات مشتریان و همین‌طور شبکه‌های اجتماعی در این داستان واقعی، کامل واضح و ملموس است.

برچسب‌ها: سال , 2008 , موسیقی , گیتار ,

|
امتیاز مطلب : 3
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2


ذهن ما
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:42 | بازدید : 1233 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

ذهن ما به طور کلی راجع به خیلی از موارد بایاس دارد، بایاس را می‌شود به صورت قضاوت متعصبانه به نفع یا علیه یک گروه خاص تعریف کرد، به شکلی که قضاوت ما در مورد آن گروه، ناعادلانه باشد.
مثلا این تصور که سیاه‌پوست‌ها بیشتر مرتکب جرم می‌شوند، افراد مسن خلاقیت کم‌تر دارند، فقرا بهره هوشی پایین‌تری دارند یا زن‌ها قادر نیستند مدیران موفقی باشند، سوگیری به حساب می آید.

در مورد زن‌ها سوگیری‌ها و پیش‌داوری‌های زیادی وجود دارد، مثلا:
 رانندگی زن‌ها خوب نیست.
 زن‌ها از پس کارهای سخت بر نمی‌آیند.
 زن‌ها از خشونت و بی‌توجهی خوششان می‌آید.
 زن‌ها به دستمزد کمتر قناعت می‌کنند.
 زن‌ها در انجام کارهای منزل تواناتر هستند.

مشکل اینجاست که در موارد زیادی، زن‌ها خودشان این سوگیری‌ها را می‌پذیرند و در مورد خودشان چنین قضاوت‌هایی می‌کنند.
 مثلا باور می‌کنند که اگر یه مرد همراهشان هست، حتما آن مرد راننده بهتریست. برای همین لازم است که قبل از مردها، خانم‌ها باور کنند که این پیش‌داوری‌ها درست نیستند.

اما شکستن سوگیری فقط به قضاوت‌های منفی ختم نمی‌شود، خیلی وقت‌ها جامعه با سوگیری‌های به ظاهر مثبت، ذهن‌ها را برای پذیرفتن سوگیری‌های منفی آماده می‌کند. اینجا است که مبارزه با سوگیری جنسیتی دشوار می‌شود، مثلا می‌گویند:
 زن‌ها زیباتر هستند.
 زن‌ها بیشتر احساساتی هستند.
 زن‌ها طاقت بیشتر دارند و بعد از یک روز سخت، بیشتر از مردها می‌توانند ادامه روز را تحمل کنند.
 زن‌ها بیشتر به جزئیات توجه می‌کنند.
 زن‌ها وفادارتر هستند.
 زن‌ها رنگ‌ها را بهتر تشخیص می‌دهند.
دقت کنید که این‌ها هم سوگیری هستند و برخلاف ظاهرمثبتشان، آثار مخربی دارند. مثلا این تصور که زن‌ها زیباتر هستند، باعث شده که زن‌ها سالانه مقادیر زیادی پول و انرژی را برای آرایش از دست بدهند؛ و مدام در مورد ظاهر خود مضطرب باشند.

یا این که زن‌ها احساساتی‌تر هستند، منجر به این شده که مردها از گفتگوی مستقیم و منطقی با زن‌ها پرهیز کنند.
یا معنای دیگر طاقت بیشتر زن‌ها، این است که بعد از یه روز کاری سخت، مرد باید استراحت کند و زن باید غذا آماده کند.

به عنوان حرف آخر، وقتی می‌گوییم سوگیری جنسیتی باید شکسته شود یعنی هر نوع پیش‌داوری، چه مثبت و چه منفی، برای هر جنسیت، چه مرد چه زن، غیرقابل‌پذیرش است و باید در مقابلش ایستاد.


|
امتیاز مطلب : 9
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3


عیدی دادن به کودکان و اصول روانشناسی در آن
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:41 | بازدید : 1129 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

در خصوص عیدی کودکان و عیدی دادن به کودکان نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

_نباید هدیه‌ بسیار گرانقیمت‌ یا مبلغ‌ عیدی‌ بسیار زیاد باشد.
 زیرا در این‌ صورت‌ همه‌ ی فامیل از عهده‌ چنین‌ کاری‌ برنمی‌‌آیند. امکان‌ دارد همین‌ مساله رقابت‌ به‌ وجود آورد و تا حدی‌ باعث‌ قطع‌ ارتباط‌ بعضی‌ خانواده‌ها با یکدیگر شود.

_توصیه‌ می‌‌کنیم‌ مقدار کمی‌ پول‌ با توجه‌ به‌ سن‌ و سال‌ بچه‌ها برای‌ عیدی‌ در نظر گرفته‌ شود
 برای‌ بچه‌های‌ کوچک‌تر کمتر و برای‌ بچه‌های‌ بزرگ‌تر بیشتر.

_عیدی‌ کودکان‌ را از آنها نگیرید.
بعضی‌ از والدین‌ پول‌های‌ عیدی‌ کودکان‌ را از آنها می‌‌گیرند.

 حال‌ یا به‌ بهانه‌ این‌که‌ می‌خواهند برایشان‌ نگه‌ دارند و یا به‌ بهانه‌های‌ دیگر؛ به‌ هر حال‌ آنها را از لذت‌ عیدی‌ داشتن‌ و خرید کردن‌ محروم‌ می‌‌کنند و این‌ کار درستی‌ نیست. بایستی‌ عیدی‌ بچه‌ها را به‌ خود آنها بدهیم و اگر سن‌ آنها کم‌ است‌ و هنوز نمی‌‌دانند که‌ با آن‌ پول‌ها چه‌ کنند، بهتر است‌ پدر و مادر آنها را به‌ مغازه‌ ببرند و ضمن‌ توضیحی‌ که‌ برایشان‌ می‌‌دهند از آنها بخواهند که‌ اسباب‌بازی‌ یا چیز دیگری‌ را انتخاب‌ کنند.

_پول‌ یا هدیه‌ای‌ که‌ دیگران‌ به‌ کودک‌ می‌دهند مورد تمسخر قرار ندهید.
از دیگر وظایف‌ والدین‌ این‌ است‌ که‌ به‌ کودکانشان‌ آموزش‌ دهند انسان‌هایی‌ قدردان‌ باشند.

_به‌ کودکان‌ آموزش‌ دهیم‌ که‌ در ایام‌ نوروز بهتر است به‌ دیدن‌ بزرگ‌ترها بروند، عید را به‌ آنها تبریک‌ بگویند و در صورت‌ دریافت‌ عیدی‌ تشکر کنند.


|
امتیاز مطلب : 9
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2


رفتارهایی که در نگاه اول برای مردم بسیار بسیار مهم هستند
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:40 | بازدید : 1207 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

۹- شنونده خوبی باشید

۸- در میان غریبه‌ها خیلی راحت و بی‌پرده صحبت نکنید

۷- به اندازه کافی عطر بزنید و در این امر زیاده‌روی نکنید


۶- در میان جمع با عشقتان خیلی صمیمی نباشید
 از رفتارهای عاشقانه شدید در جمع‌های دوستانه و عمومی پرهیز کنید تا یاد و خاطره بدی از خود در ذهن دیگران باقی نگذارید

۵- کیف دستی خود را روی میز قرار ندهید

۴- نوشیدنی خود را هورت نکشید

۳- فاصله خود را با جنس مخالف حفظ کنید


۲- با هر قشری از جامعه مهربان باشید
خاطرتان باشد که از عبارت‌های «لطفا»، «ببخشید خانم/آقا …» و … زیاد استفاده کنید.

۱- اگر مرد هستید، همیشه اول شما بروید

در مکان‌هایی همچون سالن تئاتر، سینما، کنفرانس یا شرایط مشابه دیگر، اگر باید از میان صندلی‌هایی که پر هستند به جایگاه خود برسید همیشه حواستان باشد که در چنین شرایطی شما باید اول بروید و راه را برای خانم باز کنید.

برچسب‌ها: رفتار , عشق , نوشیدنی ,

|
امتیاز مطلب : 3
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2


بهار
سه شنبه 15 فروردين 1402 ساعت 15:39 | بازدید : 1222 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

"بهار" دارد هر ثانیه نزدیک تر می شودو تقویم ، مانند هرسال ،درست سرِ ساعت ،به وعده ی دیرینه اش عمل خواهد کرد
همه چیز ، دارد طبیعی و بی دخالتِ آدم ها پیش می رود

بازهم خیابان ،بازهم عطرشکوفه و پامچال وشمعدانی، بازهم امید ،
و بازهم دلهره ای شیرین و آشنا ...

همه مان هر سال چنین روزهایی ،جوری هیجان داریم که انگار قرار است اتفاقِ عجیبی بیفتد
هربار ، سال ، تحویل می شود
زمین ؛سبز ، درختان ؛پرشکوفه و آسمان؛ آفتابی و روح نواز
 اما ما به همان زندگیِ معمولیِ متحول نشده مان بر می گردیم

ما بارها امتحان کرده ایم و می دانیم که با دگرگونیِ طبیعت، دگرگون نخواهیم شد
می دانیم که بهار ، فقط یک فصل است
که تغییرِ دنیای ما به خودمان بستگی دارد نه ساعت ها و فصل ها !
که اگر قرار به تغییر باشد ؛در زمستان و پاییز هم میشود تغییر کرد
 و بهتر شد.ما همه ی اینها را می دانیم
اما باز هم مشتاقیم به این لحظه شماری و تغییرِ چند روزه
مشتاقیم به چیدنِ هفت سین و تجدیدِ دیدارها
مشتاقیم به این اشتیاقِ خاطره انگیز و اصیل ...

ما آخرش را می دانیم ! فقط دلمان آنقدر از تکرارِ روزها گرفته که فقط دنبالِ بهانه ایم برایِ جشن گرفتن !
دنبالِ بهانه ایم برای باهم بودن
و چه بهانه ای بهتر از عید ؟!

من هم با اینکه می دانم با بهارچیزی عوض نخواهد شد اما هر سال همین موقع ، مشتاقانه منتظرش می مانم و آمدنش را جشن می گیرم

من این بهانه ی کوچکِ خوشبختی و این رسمِ آباء و اجدادی ام را دوست دارم


|
امتیاز مطلب : 11
|
تعداد امتیازدهندگان : 4
|
مجموع امتیاز : 4


اختلالات فکری و رفتاری ناشی از وسواس
دو شنبه 22 اسفند 1401 ساعت 3:18 | بازدید : 1107 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

اختلالات فکری و رفتاری ناشی از وسواس

محققان با اشاره به اختلال های روحی و عملکردی بدلیل اختلال وسواس در کودک اظهار می‌کند: بعضی مشکل ها به دلیل اختلال وسواس عبارت است از تلف کردن وقت به‌ خاطر انجام رفتارهای تکراری و کلیشه‌ای، حواس پرتی و نبود توان در تمرکز کامل و به‌دنبال آن افت تحصیلی؛ همچنان خستگی ذهنی و بی‌حوصله بودن برای فکر کردن و متمرکز شدن بر روی مسئله های اصلی زندگی از دیگر عارضه های وسواس کودک است.

این روان‌شناس تاکید بر این دارند که بعضی از این اختلال ها مثل اختلال های اضطرابی، افسردگی، نداشتن‌تمرکزی برای یادگیری، نبود توجه، بیش فعالی، بی‌اشتهایی عصبی و اختلال های رفتاری مانند جویدن ناخن و تیک‌های عصبی این توانایی را دارد به دلیل وسواس فکری و عملکردی مختلف باشد. به گفته متخصصان ، برای جلوگیری از اشتباه در تشخیص اختلال وسواس در کودکان بهتر است پس از مصاحبه با کودک با اعضای خانواده کودک نیز مصاحبه شده، سوابق خانوادگی در نظر گرفته شود.

بالاخره وسواس؛ ارثی است یا اکتسابی؟

خیلی از از روانشناسان این اعتقاد را دارند که کودکان، بیماری وسواس را از والدین خود به ارث می‌برند همانطور که در بالا اشاره کردیم. البته گروهی دیگر از محققان نیز جنبه ارثی بودن آن را یک احتمال می‌دانند و اعتقاد آن ها بر این است، انتقال زمینه‏های عصبی می‏تواند ریشه و عاملی در بروز وسواس کودک باشد.

زمینه‌های عصبی هم این توانایی را دارد که ناشی از نوع تربیت سخت گیرانه در دوران کودکی، کمال‌ طلبی و نظم‌طلبی بیش از حد والدین، تحقیر شدن از سوی پدر و مادر یا ایجاد حس ترس و ناامنی در محیط خانه و خانواده باشد.

تشخیص اختلال وسواس با mehdikhalili

وقتی که عادات یا روش های رفتاری خاصی در روند زندگی عادی کودک اختلال ایجاد کند، اختلال تشخیص داده می‌شود. برای نمونه زمانی که انجام مراسم خاصی برای به خواب رفتن کودک و حساسیت او بر کنترل اسباب بازی‌هایش در زندگی او حاکم می شود و از عمل کرد بهنجار او جلوگیری کند، نیازی نیست نگران باشید.

بهترین روانشناس کودک ، دقیقا مشخص نیست که چرا برخی بچه‌ها دچار وسواس فکری-عملی می‌شوند. احتمالا یک مولفه‌ بیولوژیکی و عصبی در بروز آن وجود دارد و برخی از بچه‌های مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی دچار سندرم توره یا سایر اختلالات تیک نیز هستند. اینها خود نشانه این است که درمان وسواس کودکان کاری تخصصی و با مهارت می باشد که توسط درمانگران حوزه کودک انجام می شود.

اختلال وسواس فکری-عملی کودکان

بسیاری از بچه‌ها گهگاه افکاری دارند که آنها را آزار می‌دهد و ممکن است احساس کنند مجبورند در مورد این افکار کاری انجام دهند، حتی اگر این کارها منطقی نباشد. به عنوان مثال، اگر لباس مورد علاقه‌ خود را نپوشند، ممکن است نگران بدشانسی آوردن باشند. برای برخی از بچه‌ها، فکرها و میل شدید به انجام برخی اعمال همچنان پایدار و مداوم است، حتی اگر سعی کنند آنها را نادیده بگیرند یا آنها را از بین ببرند.

اگر افکار ناخواسته و رفتاری که ناچارند به خاطر آن افکار انجام دهند، مکرراَ اتفاق می‌افتد، زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهند؛ چیزی بیش از یک ساعت در روز، در فعالیت‌های آنها اختلال ایجاد می‌کنند، یا آنها را بسیار ناراحت می‌کنند، ممکن است دچار اختلال وسواس فکری-عملی یا اختلال وسواسی-جبری باشند که آن افکار را وسواس‌ می‌نامند و رفتارها اجبار نامیده می‌شوند.

«وسواس‌ها»، افکار، تکانش‌ها یا تصاویر تکراری و مداومی هستند که ناخواسته بروز می‌کنند و اضطراب یا پریشانی چشمگیری در شخص ایجاد می‌کنند. آنها غالباً غیرواقعی یا غیرمنطقی هستند. همچنین وسواس‌ها تنها نگرانی بیش از حد در مورد مشکلات زندگی واقعی یا مشغولیت‌های ذهنی نیستند. «اجبارها»، رفتارها یا مناسک تکراری مانند شستن دست، منظم نگه داشتن چیزها، بررسی کردن دوباره و دوباره‌ چیزها یا اعمال ذهنی مانند شمارش، تکرار بی‌صدای کلمات و اجتناب کردن هستند. برای گرفتن تشخیص اختلال وسواس فکری-عملی، وسواس‌ها یا اجبارها باید اضطراب یا پریشانی قابل توجهی ایجاد کنند، یا در روال روتین زندگی کودک، عملکرد تحصیلی، فعالیت‌های اجتماعی یا روابط او اختلال ایجاد کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که وسواس فکری-عملی یک اختلال مغزی است و معمولاً در خانواده‌ها زمینه  ارثی دارد، هرچند این بدان معنا نیست که اگر والدین به این اختلال مبتلا شوند فرزندشان قطعاً علائم آن را نشان خواهد داد. همچنین ممکن است کودکی بدون سابقه‌ خانوادگی دچار وسواس فکری-عملی شود.

علایم اختلال وسواس فکری-عملی

داشتن اختلال وسواس فکری-عملی به معنای داشتن وسواس، اجبار، یا هر دو است. نمونه‌هایی از رفتارهای وسواسی یا اجباری عبارتند از:

  • داشتن افکار، تکانه‌ها یا تصاویر ناخواسته‌ای که بارها و بارها رخ می‌دهد و باعث اضطراب یا پریشانی می‌شود.
  • نیاز مکرر به فکر کردن در مورد چیزی یا گفتن چیزی، برای مثال، شمردن، یا تکرار دوباره و دوباره‌ کلمات به شکل بی‌صدا یا با صدای بلند.
  • اجبار به انجام مکرر کاری. برای مثال، شستن دست، قرار دادن چیزها به ترتیبی خاص، یا بررسی کردن دوباره و دوباره‌ چیزها، مانند قفل بودن در.
  • اجبار به انجام دوباره و دوباره‌ کاری مطابق با قوانین خاصی که باید دقیقاً رعایت شود تا فکر وسواسی برطرف شود.

بچه‌ها این رفتارها را انجام می‌دهند چون احساس می‌کنند آنها از وقوع اتفاقات بد جلوگیری می‌کنند یا باعث بهتر شدن حالشان می‌شوند. با این حال، این رفتار معمولاً با خطر واقعی بروز یک اتفاق بد ارتباطی ندارند، یا اینکه آن رفتار افراطی است؛ مانند شستن دست‌ها چندین بار در ساعت.

یک باور غلط رایج این است که وسواس فکری-عملی به معنای واقعاً مرتب و منظم بودن است. گاهی اوقات، رفتارهای این اختلال ممکن است شامل نظافت باشد، اما بسیاری از اوقات شخص مبتلا به وسواس فکری-عملی بیش از اینکه روی سازماندهی و نظم دادن متمرکز باشد، روی انجام کاری که باید دوباره و دوباره انجام شود، تمرکز دارد. همچنین وسواس‌ها و اجبارها می‌توانند با گذشت زمان تغییر کنند.


|
امتیاز مطلب : 3
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1


منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 41
:: کل نظرات : 0

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 0

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 143
:: باردید دیروز : 288
:: بازدید هفته : 1897
:: بازدید ماه : 6951
:: بازدید سال : 40494
:: بازدید کلی : 80279